ΑΣΤΡΟΧΩΡΙ ΑΡΤΑΣ
Καλώς ήρθατε στο astrohori.5forum.net. Μπορείτε να περιηγηθείτε απεριόριστα στις συζητήσεις και να διαβάσετε όλα τα μηνύματα που φιλοξενούνται. Αν θέλετε να συμμετάσχετε και εσείς στο astrohori.5forum.net, δεν έχετε παρά να εγγραφείτε τώρα! Είναι εύκολο, γρήγορο και δωρεάν.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

ΑΣΤΡΟΧΩΡΙ ΑΡΤΑΣ
Καλώς ήρθατε στο astrohori.5forum.net. Μπορείτε να περιηγηθείτε απεριόριστα στις συζητήσεις και να διαβάσετε όλα τα μηνύματα που φιλοξενούνται. Αν θέλετε να συμμετάσχετε και εσείς στο astrohori.5forum.net, δεν έχετε παρά να εγγραφείτε τώρα! Είναι εύκολο, γρήγορο και δωρεάν.
ΑΣΤΡΟΧΩΡΙ ΑΡΤΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

Πρόσφατα Θέματα
» Αστροχώρι κέντρο
Ο Πλάτανος του Αλή Πασά EmptyΠεμ Νοε 28, 2019 9:03 pm από ΑΛΚΗΣ

» Βουτανιάδα
Ο Πλάτανος του Αλή Πασά EmptyΚυρ Νοε 20, 2016 4:23 pm από Σπύρος

» Αναζήτηση συγγενών
Ο Πλάτανος του Αλή Πασά EmptyΤετ Οκτ 28, 2015 5:17 am από lafias1894

» Αστροχώρι Πάσχα 2014
Ο Πλάτανος του Αλή Πασά EmptyΤρι Φεβ 10, 2015 4:01 am από ΑΛΚΗΣ

» Πραγματοποίηθηκε η ενημερωτική εκδήλωση για τα Αιολικά Πάρκα στο Δήμο Γ.Καραϊσκάκη
Ο Πλάτανος του Αλή Πασά EmptyΤρι Φεβ 10, 2015 2:20 am από ΑΛΚΗΣ

» Οροπέδιο στο Αστρί
Ο Πλάτανος του Αλή Πασά EmptyΠαρ Απρ 04, 2014 3:56 am από ΑΛΚΗΣ

» Φωτογραφίες από Μεσόπυργο
Ο Πλάτανος του Αλή Πασά EmptyΠεμ Απρ 03, 2014 9:17 pm από ΑΛΚΗΣ

» Ναός Αγίας Κυριακής Αστροχώρι Άρτας
Ο Πλάτανος του Αλή Πασά EmptyΤετ Μάης 15, 2013 12:43 am από ΑΛΚΗΣ

» Πάσχα 2013
Ο Πλάτανος του Αλή Πασά EmptyΚυρ Μάης 12, 2013 7:14 pm από ΑΛΚΗΣ

Η ώρα είναι
Ο καιρός στο Αστροχώρι
ΤΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΙ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ
Μοναδικοί Επισκέπτες
Ο Πλάτανος του Αλή Πασά Pageviews=1
Σας αρέσει το Forum??

Ο Πλάτανος του Αλή Πασά

Πήγαινε κάτω

Ο Πλάτανος του Αλή Πασά Empty Ο Πλάτανος του Αλή Πασά

Δημοσίευση  ΑΛΚΗΣ Κυρ Αυγ 22, 2010 7:59 pm

Βρίσκεται κοντά στη θρυλική γέφυρα της Άρτας στην όχθη του Αράχθου, προς την πόλη της Άρτας

Ο Πλάτανος του Αλή Πασά 64372410

-Τι έχεις καημένε πλάτανε και στέκεις μαραμένος,
με τις ριζούλες στο νερό, με τη δροσιά στα φύλλα;
Μήπως βοριάς σε φύσηξε, μήπως κακό χαλάζι;
-Παιδιά μ', σαν με ρωτήσατε, να σας το μολογήσω.
Αλή Πασάς επέρασε με δεκαοχτώ χιλιάδες
κι όλοι στον ίσκιο μ' έκατσαν και κατ' απ' τη δροσιά μου
κι όλοι σημάδι μ' έβαλαν κι όλοι με ντουφεκίσαν
άλλοι βαρούν στους κλώνους μου κι άλλοι βαρούν τα φύλλα
κι ο σκύλος ο Αλή Πασάς βαρεί μες στη καρδιά μου
μαράθηκαν τα φύλλα μου, μαράθηκε η καρδιά μου.


Με αυτό το δημοτικό κλέφτικο ποίημα θα αρχίσω την αναφορά μου, αφού από μικρό παιδί ακόμα, όταν το διάβαζα μου μπήκε η ιδέα στο μυαλό ότι έπρεπε να δω αυτό το δέντρο. Πριν λίγα χρόνια αξιώθηκα όντως να βρεθώ στο χώρο του θρυλικού Γεφυριού της Άρτας και του τεράστιου και επιβλητικού Πλάτανου, που βρίσκεται στην όχθη του Άραχθου ποταμού πολύ κοντά στη πρώτη καμάρα του γεφυριού.
Πραγματικά η συγκίνηση και το δέος με κυριάρχησαν, αναλογιζόμενος πόσοι και πόσοι Έλληνες κρεμάστηκαν από το λιοντάρι της Ηπείρου, τον Αλή Πασά. Σύμφωνα πάντα με τη παράδοση ο σκληρός αυτός άνδρας, επιτηρούσε το κρέμασμα από τους κλώνους του πλάτανου, των ατίθασων "γκιαούρηδων" που τολμούσαν να αγωνίζονται για τη λευτεριά τους, απολαμβάνοντας τον καφέ του στη σκιά του. Αυτός μάλιστα είναι και ο λόγος που ονομάζεται ο Πλάτανος του Αλή Πασά.
Όταν περιηγήθηκα τον περιβάλλοντα χώρο του Γεφυριού, πήγα κάτω από το Πλάτανο να πιώ το καφεδάκι μου στο παρακείμενο καφεστιατόριο και τότε αντελήφθηκα γιατί αυτό το δέντρο ξεχωρίζει, βλέπεται ήταν Ιούλης και η θερμοκρασία κτυπούσε κόκκινο. Πραγματικά δεν μου κάνε καρδιά να εγκαταλείψω τη παχιά σκιά του, που σε συνδυασμό με το κελάρυσμα των νερών του Άραχθου και τη θέα του θρυλικού Γεφυριού, ήταν για μένα στιγμές ανεπανάληπτες. .
Από το 1976 ο Πλάτανος της Άρτας έχει ανακηρυχτεί διατηρητέο μνημείο της φύσης. Για να αντιληφθούμε τη μεγαλοπρέπεια του, να αναφέρω ότι το πυκνό πανέμορφο φύλλωμα του εκτείνεται σε περισσότερο από 200 τετραγωνικά μέτρα και για να αγκαλιάσουν το κορμό του χρειάζονται 8-10 ενήλικες.

Πηγή:http://www.trivago.gr/%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B1-31035/%CE%BC%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CE%AF%CE%BF/%CE%BF-%CF%80%CE%BB%CE%AC%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B1%CF%82-1296868
ΑΛΚΗΣ
ΑΛΚΗΣ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 314
Ημερομηνία εγγραφής : 25/04/2010
Ηλικία : 57
Τόπος : Αστροχώρι Αρτας

http://astrohori.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης